Pirmadienį Mokslų akademijos didžiojoje salėje surengtoje vyresnio amžiaus žmonių konferencijoje akademikas Jūras Banys ir dr. Zita Žebrauskienė pasirašė Lietuvos mokslų akademijos ir Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų (NTAU) asociacijos bendradarbiavimo sutartį. Mokslų akademijos prezidentas akad. J. Banys džiaugėsi, kad bendradarbiaujant mokslo žinios lengviau pasieks visuomenę ir pajuokavo, kad vis mažiau liks žmonių galvojančių, jog žemė plokščia. Įstaigų bendradarbiavimas apims mokslinę, kultūrinę bei edukacines sritis ir leis sėkmingai įgyvendinti žinių sklaidos, kultūrinius ir meno projektus bei programas.
MČTAU rektorė, Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentė dr. Z. Žebrauskienė pasirašydama susitarimą sakė, kad organizuojant bendras paskaitas, edukacines programas, dalykinius susitikimus, kultūrinius bei meno renginius tikimasis praturtinti trečiojo amžiaus universitetų (TAU) veiklų turinį. Tikimasi, kad bendradarbiavimo naudą pajus visų TAU 54 klausytojai. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, sveikindama visus, kurie mato prasmę bendrose veiklose, pastebėjo, kad tokie susitarimai programuoja daug teigiamų ir prasmingų dalykų.
Šis susitarimas buvo vyresnio amžiaus žmonių konferencijos „Lietuvos pensininkai: du dešimtmečiai ES, pensijų lūkesčiai ir realybė, bendruomenių svarba“ įžanga. Konferencijoje dalyvavo būrys MČTAU klausytojų, taip pat „Bočių“, Tremtinių ir politinių kalinių bendrijų atstovai iš visos Lietuvos, vietos bendruomenių atstovai.
Kalbėdama apie pensijas, Socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė sakė, kad per ketverius kadencijos metus pavyko pasiekti bene 60 proc. pensijų augimą. Daug skaičių minėjo ne tik ministrė. Ekonomisto dr. Nerijaus Mačiulio pranešime apie Lietuvą nuo 2004 iki 2024 metų skaičiai žymėjo progresą, kuriuo anot pranešėjo, mažai džiaugiamės. Tačiau prognozės nėra tokios optimistiškos.
Apie senėjančios visuomenės iššūkius kalbėjusi Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos prezidentė Z. Žebrauskienė sakė, kad TAU klausytojai mokosi nugalėti senatvę, mokydamiesi jie gali būti ir naudingi visuomenei. „Mažiau dejuoti, daugiau duoti“, - vyresnius žmones ragino Z. Žebrauskienė, priminusi ir NTAU asociacijos emblemą su saulėtu delnu.
Kauno bendruomenių centrų asociacijos tarybos pirmininkas Ramūnas Navickas kalbėjo apie Kauno vietos bendruomenių patirtį ir būrimosi į bendruomenes svarbą.
Diskusijoje „Pensijų sistemos apžvalga“ dalyvavo ministrė M. Navickienė, Z. Žebrauskienė, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas Kajatonas Šliogeris ir Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta. Kalbėta ir apie galimybes didinti pensijas, ir apie papildomą pensijų kaupimą, ir apie Sodros rezervą.
Z. Žebrauskienė diskusijoje atkreipė dėmesį į psichologinius aspektus, senstančioje visuomenėje daugėja vienišų, ragino kiekvienam nuo savęs siųsti gėrio bangas.
Baigdama konferenciją, ministrė skatino nebijoti kalbėti apie tai, kas skauda. Būtina ieškoti sprendimų, bet reikia įvertinti ir tai, kas padaryta bendruomenėse.
Trečiojo amžiaus universitetų veikla jau yra matoma ir remiamasi TAU autoritetu. Ne vieną MČTAU rektorės Z. Žebrauskienės mintį citavo ministrė M. Navickienė. Ministrė, kalbėdama apie vyresnio amžiaus žmonių politikos formavimą ir įgyvendinimą, padėkojo Vyresnio amžiaus žmonių reikalų tarybai vadovavusiam NTAU asociacijos vykdančiajam direktoriui MČTAU prorektoriui Gediminui Dalinkevičiui.
Lilija Smalakienė
Autorės ir Sigitos Eimutienės nuotraukos