Lietuvos Seime atidaryta Tautodailės fakulteto klausytojų darbų paroda „Mintys ir nuotaikos paverstos spalvomis“.
Paskutinė šių MČTAU mokslo metų paroda „Mintys ir nuotaikos paverstos spalvomis“ liepos 5-24 d. vyksta LR Seimo rūmuose Seimo narės prof. hab. dr. Vilijos Targamadzės iniciatyva.
Dėl ribotos erdvės, buvo išeksponuota dviejų fakulteto klausytojų darbai. Parodoje galima pamatyti Marijos Misiūnienės 12 paveikslų, sukurtų japoniška “kinusaiga” technika ir 12 jos tapybos darbų. Marijos sukurtų skiautinių technika retai naudojama, Lietuvoje nematyta, kai įvairiaspalvių medžiagos atraižėlių, pritvirtintų ant kieto pagrindo, pagalba išgaunami nuostabūs paveikslai. Taip pat eksponuojamos Henrikos Ivancienės - šio fakulteto dekanės ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrijos narės, 35 aukštaitiškos pintinės juostos.
Pintinės juostos 2020 m. įrašytos į UNESCO reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Jos svarbios aukštaičiams ir šiaurės žemaičiams. Naudojamos buityje, interjere. Tai viena seniausių lietuvių tradicinių audinių, pinamos rankomis be papildomų įrenginių. Archeologų randama XI-XIV a. Išpopuliarėjo daugiau XIX a. Tai ir puošmena - drabužiams susijuosti, panaudojamos įvairiomis ypatingomis progomis ir turėjo simbolinę prasmę. Yra privalomas atributas prie Aukštaitijos regiono tautinio kostiumo, todėl šiuo metu tokių juostų atgimimo laikas.
***
Šiais 2022-2023 mokslo metais tautodailės fakulteto užsiėmimus lankė 55 senjorai.
Klausytojai, susirinkę kiekvieną pirmadienį, o tapybos pamokoms ir kiekvieną penktadienį, studijavo naujas tautinio paveldo rankdarbių rūšis, tapybos paslaptis.
Klausytojos išstudijavusios baltų genčių apsirengimo sukauptą medžiagą, pačios pasisiuvo baltiškus kostiumus , kuriais džiaugiasi ir puošiasi įvairiomis progomis.
Užsiėmimų metu ir laisvalaikiu sukurtus gaminius rodė miesto erdvėse grupinėse ar personalinėse parodose, rengė edukacinius užsiėmimus. Taip per tuos metus parengė 23 personalines parodas. Taipogi 35 kūrėjai savo darbus eksponavo dvejose grupinėse parodose – MČTAU patalpose ir Naujosios Vilnios kultūros centre.
Henrika Ivancienės, Tautodailės fakulteto dekanės ir MČTAU informacija
Tautodailės fakulteto nuotraukos