Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (MČTAU) užbaigė „ES Erasmus+“ programos finansuojamą projektą „ARGENTUM – strateginės kompetencijos sidabrinei ekonomikai“ (toliau – Projektas). Projekte dalyvavo 6 partneriai iš 5 Europos Sąjungos šalių.
Vadovaujantis partneris InnoGrowth (Europos inovacijų ir augimo asociacija, Bulgarija) ir partneriai: Sofijos savivaldybė (Bulgarija), ARIS (Profesinio mokymo ir tyrimų centras, Italija), UJI (Universitat Jaume de Castellón, Ispanija), LIGHTS (Latvija) ir MČTAU (Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas, Lietuva).
Europos Komisijos ataskaitoje pabrėžiama, kad iki 2070 m. prognozuojama, kad 30,3% gyventojų bus 65 metų amžiaus metų ir vyresni, o 13,2 proc. gyventojų bus 80 metų amžiaus ar vyresni. 2021 m. išleistoje Žaliojoje senėjimo knygoje Europos Komisija pranešė, kad Sidabrinės ekonomikos augimas turėtų siekti apie 5 proc. per metus, t.y. nuo 3,7 trilijonų eurų 2015 m. ir iki 5,7 trilijonų eurų 2025 m., tai atsivers naujas darbo galimybes daugumai ekonomikos sektorių. ARGENTUM projektas populiarina Sidabrinės ekonomikos koncepciją, kuri, nepaisant demografinių tendencijų, nėra labai gerai žinoma tarp privačių ir viešųjų subjektų. Pagrindinis projekto tikslas – sukurti inovatyvų Sidabrinės ekonomikos klasterį, kurio tikslas yra rengti mokymus, stiprinti bendradarbiavimą ir suteikti matomumo visiems susijusiems sektoriaus dalyviams. Sidabrinės ekonomikos klasterio sukūrimas yra labai svarbus šio projekto rezultatas, nes tai pagrindinis elementas, kuris leis plėtoti ir stiprinti rinką, susijusią su pagyvenusių žmonių poreikiais. Klasteryje dalyvauja įmonės ir paslaugų teikėjai, veikiantys informacinių technologijų, gerovės, sveikatos ir priežiūros, turizmo, laisvalaikio/sporto ir švietimo srityse (7 sidabrinės ekonomikos rinkos). Norėdami išsamiau susipažinti su ARGENTUM klasterio struktūra ir nauda, žiūrėkite vaizdo įrašą: https://kkd-sliven.eu/1/project_Cluster.mp4.
Pagal „ES ERASMUS+“ programos nuostatas, Projekto įgyvendinimui buvo sukurta MČTAU darbo grupė, kuri ir vykdė visas Projekto įgyvendinimo veiklas: Laima Tuleikienė (grupės vadovė), Violeta Skaržinskienė, Vytautas Vasiliauskas ir Loreta Štelbienė.
2024 m. pasiekti Projekto rezultatai:
1) sukurtas Sidabrinės ekonomikos klasteris, kuriam atrinktos ir pateiktos Lietuvos įmonės bei paslaugų teikėjai, bei su kuriais buvo organizuoti apskritieji stalai ir diskusijos;
2) parengta mokymo programa "Integruotas inovatyvių paslaugų vyresnio amžiaus žmonėms kūrimas informacinių technologijų, gerovės, sveikatos, turizmo, laisvalaikio ir sporto bei švietimo srityse". Projekto partneriai rėmėsi 2009 m. ES Komisijos dokumentu "Dizainas - į vartotoją orientuotų inovacijų varomoji jėga" (Design as a Driver for User-Driven Innovation), kuriame dizainas apibrėžiamas kaip strateginė, tarpfunkcinė, daugiadisciplininė inovacijų veikla. Todėl projekto partneriai minėtai mokymo programai pasirinko "Dvigubo deimanto" metodą. "Dvigubo deimanto" projektavimo metodas - tai problemų sprendimo sistema, skirta novatoriškiems sprendimams kurti, kurį sudaro keturi pagrindiniai etapai: Atrask, Apibrėžk, Sukurk ir Pateik. Buvo parengta Mokymo programą, kuri 1 sudaro 6 moduliai, o kiekvienas modulis susideda iš bendrosios teorinės dalies (30 psl.) ir 10 video paskaitų. Kiekvienas Projekto partneris paruošė po vieną mokymo modulį: 1 modulis – Kas yra sidabrinė ekonomika (UJI, Ispanija), 2 modulis – Kas yra sidabrinės ekonomikos klasteris (InnoGrowth, Bulgarija), 3 modulis – Dvigubas Deimantas ir duomenų rinkimo etapas (ARIS, Italija), 4 modulis - Dvigubas Deimantas ir problemos nustatymo etapas (MČTAU, Lietuva), 5 modulis - Dvigubas Deimantas ir vystymo etapas (LIGHT, Latvija), 6 modulis - Dvigubas Deimantas ir įgyvendinimo etapas (Sofijos savivaldybė, Bulgarija).
3) parengta mokymo programa vietos savivaldos darbuotojams „Spartinti naujovių diegimą vietos valdžios institucijose: Inovatyvios socialinės paslaugos ir palankios senėjimo priemonės“. Programą sudaro 7 moduliai, kiekvieną sudaro bendroji teorinė dalis ir 10 video paskaitų. Projekto partnerių indėlis: 1 modulis – Įvadas į Sidabrinę ekonomiką (MČTAU, Lietuva); 2 modulis – Inovatyvios socialinės paslaugos (ARIS, Italija); 3 ir 5 moduliai – Sidabrinės ekonomikos priemonės ir projektai (Sofijos savivaldybė); 4 modulis – Bendruomenės įsitraukimas ir bendradarbiavimas (InnoGrowth, Bulgarija), 6 modulis – Etika, privatumas ir duomenų apsauga (UJI, Ispanija); 7 modulis – Lyderystė, pokyčių valdymas ir darnumas (LIGHTS, Latvija).
4) Parengta elektroninė mokymo platforma, kurioje patalpintos ir viešai prieinamos Projekto parengtos mokymo priemonės. Kviečiame susipažinti bei išbandyti: https://argentum.biz/e-learning/.
Įgyvendindami projektą surengėme visą eilę susitikimų ir diskusijų su potencialiais partneriais, galinčiais paskatinti naujas Sidabrinės ekonomikos veiklas:
2022 m. birželio 10 d. buvo pakviesti Vilniaus miesto savivaldybės atstovai ir IT sektoriaus specialistai iš “Langas į ateitį”, kurie turi ilgametę patirtį suaugusiųjų švietimo srityje. Susitikime dalyvavo 12 specialistų, įskaitant MČTAU komandą. Buvo aptarti vyresnio amžiaus žmonių poreikiai.
2022 m. spalio 24 d. įvyko susitikimas ir diskusija su Nacionalinio socialinės integracijos instituto atstovais Modestu Basčiu ir Gintare Glazauskaite.
2023 metų gegužės 19 d. organizavome konferenciją ,,Sidabrinė ekonomika Lietuvoje“, kurios metu prof. dr. Boguslavas Gruževskis papasakojo apie aktyvų senėjimą sidabrinės ekonomikos kontekste, Lietuvos inovacijų centro Inovacijų analizės ir politikos departamento vadovė Giedrė Ramanauskienė kalbėjo apie tai, ar sugebėsime įgalinti senėjančią visuomenę, o Modestas Bastys iš Nacionalinio socialinės integracijos instituto pristatė inovatyvių paslaugų plėtrą senjorams. Išgirdome ir mūsų gerb. MČTAU rektorės dr. Zitos Žebrauskienės įžvalgas. Daugiau informacijos galima rasti: https://www.mctau.lt/1314-sidabrine-ekonomika-lietuvoje-argentum-projekto-igyvendinimas
Projekto įgyvendinimo laikotarpiu dalyvavome išvykose:
2023 m. kovo 30 - 31 d. Ispanijoje įvyko projekto partnerių susitikimas. Daugiau informacijos: https://www.mctau.lt/1293-sidabrine-ekonomika-lietuvoje.
2023 m. liepos 18-19 d. Rygoje (Latvija) vyko antrasis partnerių susitikimas. Aptarėme projekto pažangą, elektroninių knygų ir mokomosios medžiagos vietos valdžios institucijoms rengimą, pilotinių mokymų organizavimą, E. mokymosi platformos kūrimą.
2023 m. rugsėjo mėn. buvo baigtas įgyvendinti vienas iš paskutinių projekto etapų – parengtos mokymo programos, kurias rengė visi partneriai, o Italijos partneris ARIS buvo atsakingas už mokymo kursų organizavimą. Kursai įvyko rugsėjo 26-28 dienomis Terni, Italija. Juose dalyvavo po aštuonis kiekvienos šalies atstovus. Lietuvai atstovavo MČTAU klausytojai, aktyviai prisidėję prie MČTAU projektinės veiklos. Kursų metu dalyviai buvo supažindinti su projekte parengtos mokymo medžiagos turiniu, apsvarstytos vietos savivaldai kylančios problemos, organizuojat paslaugų teikimą senjorams.
Paskutiniame Projekto įgyvendinimo etape buvo parengta elektroninė mokymo platforma, prieinama visiems ir yra skirta norintiems kurti arba organizuoti paslaugas Sidabrinės ekonomikos srityje. Su projekto rezultatais detaliau susipažinti ir išbandyti elektroninę mokymo platformą galite https://argentum.biz.
Dar vienas MČTAU įgyvendintas ES ERASMUS+ programos projektas sėkmingai baigtas. Dar kartą pasitikrinome, kad senjorai sėkmingai gali bendradarbiauti su kitomis ES šalimis ir esminiai prisidėti prie vykdomų pokyčių.
Laima Tuleikienė
Projekto nuotraukos