Paskutinį vasaros šeštadienį MČTAU rektorato ir aktyvo nariai nuvyko į diskusijų festivalį „Būtent!“. Ten turėjo galimybę Lietuvos politikos, verslo, mokslo, nevyriausybinių ir kitų organizacijų atstovais, užduoti klausimus, pabendrauti, padiskutuoti aktualiais klausimais.
Kelionė į Birštoną MČTAU komandai buvo ir smagi, ir naudinga. Diena buvo šilta bei saulėta, nusiteikimas dalykiškas. Diskusijų festivalio erdvėse buvo daug vietų ir renginių, kuriuos norėjosi aplankyti, todėl senjorai išsibarstė po teritoriją. Į kai kuriuos svarbius susitikimus sueidavo didesnis būrys iš MČTAU komandos. Tai diskusijos, kuriose dalyvavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Europos Parlamento nariai nuo Lietuvos Petras Auštrevičius, Andrius Kubilius, Juozas Olekas ir Bronis Ropė, premjerė Ingrida Šimonytė.
Per diskusiją „Tauta, Seimas ir Lietuvos kūrimas: aklavietės poliarizuotus ir rožinius stiklus bekaitaliojant“ Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė: „Viena iš svarbiausių politikų misijų, ypač tų, kurie turi privilegiją užimti svarbiausias pozicijas, yra politikos sužmoginimas – atvirumas, klaidų pripažinimas, bendravimas su maksimaliu skaičiumi interesų grupių, nebijant šių žodžių.“ Žvelgdama į tarp žiūrovų sėdinčią MČTAU rektorę dr. Zitą Žebrauskienę, Seimo pirmininkė tęsė: „Mat tai gali būti Trečiojo amžiaus universitetas, jaunimo, švietimo, medikų organizacijos ir taip toliau… Man atrodo, kad mes pamažu tai darome.“
Kai kurie senjorai dalyvavo įdomioje diskusijoje „Ar efektyviai desovietizacijai užtenka nugriauti paminklus?“, kurioje kalbėjo dr. Norbertas Černiauskas, prof. Danutė Gailienė ir Europos parlamento narys Andrius Kubilius.
Dar daugiau iš MČTAU komandos susirinko paklausyti pokalbio „Europos ekonomika po karo“. Tai buvo aktuali ir svarbi diskusija, kurioje dalyvavo Europos parlamento nariai nuo Lietuvos Petras Auštrevičius, Andrius Kubilius, Juozas Olekas ir Bronis Ropė. Svarbią mintį pasakė P. Auštrevičius, kad reikia skambinti ne Rusijos rusams, kaip buvo siūloma per prastai nuskambėjusią akciją Lietuvoje, bet Europos Sąjungos europiečiams ir, kadangi vyksta civilizacijų karas, reikia jiems aiškinti, kas yra Ukraina ir kokia yra Rusija bei koks ryšys su Sovietų Sąjunga. „Tai yra istorinis uždavinys – aiškinti apie diktatūrų režimų poveikį mūsų gyvenimui“, - apie būtinybę šviesti europiečius sakė europarlamentaras.
Per šią diskusiją ne vieną klausimą uždavė ir MČTAU senjorai. Algirdas Antulis sakė, kad kažkodėl nematyti europarlamentaro Viktoro Uspaskich, ir klausė, kokia jo nuomonė apie Rusijos karą Ukrainoje. P. Auštrevičius ironiškai reagavo: „Mes jo nematome ir Europos Parlamente.“ O Romuldas Pocius domėjosi, kaip prognozuoti, ką turėtų laimėti Ukraina, ir kadangi Vakarų parama ginklais vyksta lėtai, ar tikrai Vakarų vyriausybės pasitiki Ukrainos politikais. „Pergalę mes esame apibrėžę, kad Ukraina turėtų atstatyti savo sienas ir kad turėtų tapti Europos Sąjungos bei NATO nare. Dėl pasitikėjimo – yra tam tikrų abejonių, žinome korupcijos lygį, dėl to yra ir Lietuvos kompanijos nukentėjusios. Tačiau kito kelio nėra. Ir mes matome, kad pažanga daroma“, - atsakė J. Olekas.
Daug festivalio žiūrovų sutraukė susitikimas su Lietuvos premjere Ingrida Šimonyte. Pokalbį su ja vedė žurnalistas, naujienų agentūros ELTA vyr. redaktorius Vytautas Bruveris. Premjerė išsamiai atsakė į žurnalisto ir žiūrovų klausimus. Viena mergaitė, gimusi jau Nepriklausomybės laikais, domėjosi, ar I. Šimonytė, būdama maža, svajojo tapti premjere. Vyriausybės vadovei teko aiškinti, kad tais laikais Lietuva nebuvo atskira, laisva ir demokratiška valstybė, bet buvo okupuota sovietų, todėl apie premjero postą negalėjo būti nė minties.
Išvyką į į diskusijų festivalį „Būtent!“ inicijavęs MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto dekanas Vitalius Skaržinskas taip apibendrino renginį Birštone: „Mano nuomone, diskusijos buvo įdomios, diskusijų dalyviai žinojo, ką kalba.“
Vienas iš pagrindinių diskusijų festivalio „Būtent!“ tikslų yra parodyti, kad svarbūs sprendimai yra neatsiejami nuo požiūrių įvairovės bei skirtingų visuomenės nuomonių įtraukimo.
Festivalis „Būtent!“ yra vienas iš 9 Šiaurės ir Baltijos šalių demokratijos festivalių šeimos narių ir Tarptautinės demokratijos festivalių asociacijos steigėjų.
MČTAU informacija
Rasos Pakalkienės ir Izabelės Bražiūnienės nuotraukos