„Pralaimėjus mūšį prieš dezinformaciją, kitas mūšis – prieš tankus“, - per paskaitą „Priešiška informacinė veikla“ Politikos, teisės ir ekonomikos (PTE) fakultete sakė lektorė Auksė Ūsienė, Lietuvos kariuomenės strateginės komunikacijos departamento atstovė.
Lektorė apibūdino, kad propaganda yra tyčinis, sistemingas bandymas formuoti suvokimą, pažinimą ir tiesioginį elgesį, kurio siekiama sulaukti atsako iš veikiamosios auditorijos. Nedraugiška Lietuvai Rusija užsiima priešiška informacine veikla – propaganda ir dezinformacija. Kokie yra ilgalaikiai tokios veiklos tikslai? Tai siekis sužlugdyti NATO, sugriauti Europos Sąjungą, atkurti Rusiją Sovietų Sąjungos ribose, tai yra okupuoti Lietuvą ir kitas Baltijos šalis. Dažniausi priešiški naratyvai 2022 m. buvo esą NATO yra agresyvus, puolantis gynybos blokas, šis aljansas yra grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui ir suverenitetui, o pati Lietuva – nedemokratinė, agresyvi, nacistinė, rusofobiška, socialiai, ekonomiškai ir politiškai žlugusi valstybė, nereikšminga šalis, joje perrašomi bei klastojami istoriniai faktai ir t. t. „Rusija nė neslepia, kad siekia atkurti buvusią imperiją, - sakė A. Ūsienė. - Tai labai aiškiai pasimatė karo Ukrainoje kontekste.“
Rusijai pradėjus plataus masto karą prieš Ukrainą, pradėta skleisti neva Lietuva yra agresyvi valstybė ir apskritai neturėtų egzistuoti, esą ji vykdo JAV nurodymus ir yra JAV vasalė, kad NATO militarizuoja Baltijos šalis, prisidengiant karu Ukrainoje, neva Rusija Ukrainoje kariauja prieš NATO, o šis aljansas siekia sukelti trečiąjį pasaulinį ar branduolinį karą, tad NATO yra grėsmė pasaulio taikai, stabilumui ir gerovei. Dar teigiama esą Lietuva neteks savo teritorijų dėl Kaliningrado blokados, o šį blokada yra tikroji casus belli – karo priežastis.
Naujausios priešiškos žinutės šių metų rugsėjo mėnesį buvo, esą NATO nori sunaikinti Rusiją, ji yra atsakinga už smūgį Sevastopolyje, o Ukraina pati negali suorganizuoti nė vieno smūgio be NATO žvalgybinės informacijos ir koordinavimo. Gąsdinama neva NATO lyderiai Rytų Europą vertina kaip „sunaudojamą medžiagą“, kurią galima paaukoti karo su Rusija atveju, taip pat esą NATO neveiktų pagal 5 straipsnį, jei Rusija smogtų Baltijos šalims. Teigiama esą NATO pajėgos Lietuvoje yra okupacinės ir kad Lenkija bei Baltijos šalys bando įtraukti Baltarusiją į karinį konfliktą.
Lektorė paaiškino, kokie yra Rusijos dezinformacijos tikslai, siejami su Ukraina. Siekiama skatinti nusivylimo, nepasitikėjimo valdžia, kariuomene, panikos nuotaikos tarp ukrainiečių; palaikyti Rusijos valdžios ir karinės vadovybės sprendimus Ukrainoje, mobilizaciją Rusijoje; įbauginti Rusijos visuomenę galimu karu šios šalies teritorijoje; supriešinti Vakarų ir Ukrainos visuomenes.
A. Ūsienė teigė, kad Rusija kurstymui itin dažnai naudoja socialinius tinklus. Todėl čia reikia būti itin atidiems. Pasak Lietuvos kariuomenės strateginės komunikacijos departamento atstovės, norint atsirinkti informaciją, reikia pasidomėti, koks šaltinis, kas autorius, apie turinį ir tekstą, ar nėra akivaizdžių gramatinių klaidų; kokiai auditorijai skirta; koks tikslas ir ko siekiama; ar žinia kelia bent menkiausią įtarimą. Be to, reikia labai atsargiai vertinti ir tikrinti informaciją, kuri kelia stiprias emocijas: baimę, nusivylimą, pyktį, paniką, taip pat informaciją apie grėsmę sveikatai, gyvybei, nusikaltimus prieš vaikus, kitus civilius.
Lektorė pažymėjo, kad pralaimėjus karą prieš dezinformaciją, kitas mūšis būtų prieš priešo tankus.
Antroje paskaitos dalyje A. Ūsienė atsakė į klausytojų klausimus, o po paskaitos dar bendravo asmeniškai su tais, kurie norėjo padiskutuoti.
Šios įdomios paskaitos klausėsi PTE ir kitų fakultetų nariai, taip pat atvykę Senojo Kėdainių TAU senjorai.
Paskaitą „Priešiška informacinė veikla“ yra sudėtinė dalis MČTAU projekto „Rusijos melo ir dezinformacijos, naudojamų agresijai pagrįsti, analizė ir demaskavimas“, finansuojamo Lietuvos užsienio reikalų ministerijos. Projekto vadovas - PTE fakulteto dekanas Vitalius Skaržinskas.
MČTAU informacija
Rasos Pakalkienės nuotraukos