Projektą „Rusijos melo ir dezinformacijos, naudojamų agresijai pagrįsti, analizė ir demaskavimas“ vilniečių MČTAU skleidžia ir kituose Lietuvos miestuose. Šį kartą susitikimas vyko Švenčionių viešojoje bibliotekoje. Jame dalyvavo Švenčionių TAU bendruomenė ir Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos moksleiviai.
Susitikime buvo kalbama apie moksleivių, mokytojų ir senjorų problemas, kiek veikia netoli nuo mūsų vykstantis karas, kai Rusija užpuolė Ukrainą, apie mūsų visuomenės pilietinį atsparumą.
Renginį moderavo Elena Kadzevičienė, Švenčionių rajono Švietimo pagalbos tarnybos direktorė. Švenčionių TAU, turintis penkis fakultetus, daugiausia orientuotus į sveikatos ir psichologijos tematiką, veikia prie šios tarnybos.
E Kadzevičienė, pristatydama šeimininkus, TAU bendruomenę pavadino „stebuklinga karta, gyvenusią dviejuose amžiuose“. O Z. Žemaičio gimnazija (įkurta 1919 m.) yra didžiausia rajone ir garsėja demokratinėmis tradicijomis bei mišria tautine sudėtimi, šiuo metu dar turi priėmusi ir ukrainiečių bei baltarusių. Rajonui būdinga tai, kad jame prieinama ir žiūrima rusiška žiniasklaida, tad žmonės yra veikiami užsienio propagandos.
Po to projekto „Rusijos melo ir dezinformacijos, naudojamų agresijai pagrįsti, analizė ir demaskavimas“ vadovas ir MČTAU Politikos, teisės ir ekonomikos (PTE) fakulteto dekanas Vitalius Skaržinskas pristatė fakultetą ir vykdomą projektą, akcentuodamas įvairių visuomenės grupių susikalbėjimą kaip vieną iš visuomenės atsparumo grėsmėms sąlygų. Dėl to šiame susitikime ir siekiama dviejų kartų dialogo. Buvo sutarta, kad aptariamas temas galima praplėsti, jei auditorijai tai svarbu.
Pirmąja tema tapo referendumo dėl dvigubos pilietybės ir jo organizavimo sudėtingumo klausimas. Čia nuomonės smarkiai skyrėsi. Istorijos mokytoja iš Z. Žemaičio gimnazijos pažymėjo, kad suaugusiųjų požiūriui dėl šio klausimo didelės įtakos padaryti nėra galimybių, o štai moksleiviai, kuriems šiemet daugeliui sukanka 18 metų, jau eis balsuoti. Moksleivių supratimui formuotis mokytojai ir jų nuomonė turi didelę įtaką, tačiau sudėtinga prisiimti už tai atsakomybę ir būti tikram dėl savęs paties.
Nemažai dėmesio buvo skirta kritinio mąstymo formavimui. MČTAU komanda jau turėjo progų susitikti su specialistais - lektore Auksė Ūsiene, Lietuvos kariuomenės strateginės komunikacijos departamento atstove, lektoriumi Dariumi Remeika, karininku ir Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoju, lektore Aurelija Vernickaite, Lietuvos Valstybės saugumo departamento atstove.
MČTAU atstovai, klausę šias paskaitas, Violeta Skaržinskienė, Auksė Raudienė, Algirdas Antulis pasidalijo su kolegomis ir jaunimu pavyzdžiais bei patarimais, kaip vertinti mus pasiekiančią informaciją, kad nepakliūtume į melagienų ir propagandos spąstus.
Aptarta ir Rusijos-Ukrainos karo situacija ir potencialios grėsmės Lietuvai. Žinoma, auditorijoje nebuvo tikrų karinių ekspertų ir strategų, greičiau pasidalyta jausmais. Tačiau tiek jaunimas, tiek vyresnė karta mano, kad svarbu kurti Valstybės gynybos planą ir piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategijas.
Projektą „Rusijos melo ir dezinformacijos, naudojamų agresijai pagrįsti, analizė ir demaskavimas“ finansuoja Užsienio reikalų ministerija.
MČTAU informacija
Birutės Pečiulevičiūtės nuotraukos