Psichologijos fakultete vyko paskaita apie organų donorystę. Lektorė - Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė. Ji papasakojo apie pasaulio ir Lietuvos garsius žmones, kuriems atliktos kokio nors organo transplantacijos, ir jie sėkmingai gyvena dovanotų organų dėka.
Pirmoji inksto transplantacija atlikta 1970 m., širdies transplantacija -1987 m. Vienas donoras po mirties gali išgelbėti 7 žmonių gyvybes. Tokioje situacijoje, kai prireikia transplantacijos, gali atsidurti kiekvienas. Organai gali nustoti veikti dėl infekcinių ligų, gripo ar peršalimo, įgimtų ligų, apsinuodijimo, komplikacijų, nelaimingų atsitikimų. Per metus Lietuvoje miršta apie 47000 žmonių, iš jų donorais galėtų būti tik apie 100 žmonių, tačiau dėl artimųjų prieštaravimo tik apie 50 tampa efektyviais donorais. Atsisakoma dovanoti organus dėl kelių priežasčių: nežino artimojo nuomonės dėl donorystės, sunku patikėti, kad jų artimasis yra miręs, bijo, kad artimojo kūnas po organų išėmimo bus išdarkytas. Visais atvejais tai - netiesa. Tuo metu nesulaukę organo kasdien miršta 18 žmonių. Lietuvoje gyvena 1000 laimingųjų po įvairių organų transplantacijų.
A. Degutytė, pasakodama apie laiminguosius, gavusius organus, kurių dėka gyvena ir džiaugiasi gyvenimu, pristatė moteris, kurioms transplantuoti inkstai, ir jos papasakojo savo jautrius išgyvenimus. Jas vienija didelis noras gyventi, džiaugtis kiekviena diena. Pagrindinė žinutė - liga gali paliesti kiekvieną iš mūsų, todėl pasikalbėkime šeimoje apie organų donorystę, tada bus išgelbėta daugiau žmonių.
Aldona Beloborodovienė
Danguolės Kasperavičienės nuotraukos