Kovo 1 d. Politikos, teisės ir ekonomikos fakulteto klausytojai susitiko Petru Auštrevičiumi, jau antrąją kadenciją (nuo 2014 m.) išrinktu į Europos Parlamentą ir dirbančiu Europos liberalų ir demokratų frakcijoje „Renew Europe“ („Atnaujinkime Europą“). Savo politinėje grupėje jis taip pat atsakingas už santykius su Ukraina.
Pasakodamas apie savo darbą vienoje pagrindinių Europos Sąjungos politinių struktūrų, P. Auštrevičius pabrėžė ypatingą 2019-2024 metų parlamento kadencijos išskirtinumą. Pasak jo, šiuo laikotarpiu Europos politikams teko susidurti net su penkiais iššūkiais, atremti kiekvieną iš kurių reikėtų kone atskiro penkmečio, ir su kurių pasekmėmis turės dorotis dar ne viena parlamentarų karta. Tai Brexitas (2020), Covid-19 pandemija (2020-2023), karas Ukrainoje (nuo 2022) ir Artimuosiuose Rytuose (nuo 2023), NATO plėtra (2023-2024) ir (kaip atskiras ilgalaikis iššūkis) Europos žaliasis kursas (iki 2050). P. Auštrevičius apie kiekvieną iš jų papasakojo įdomių detalių ir pateikė daugybę skaičių (iš atminties!), leidžiančių įsivaizduoti politikų strateginių sprendimų kainą (eurais!). Kaip ir reikėjo tikėtis, brangiausiai mums kainuoja Žaliasis kursas... (Gerai jau, ko nepadarysi dėl ateities...)
TAU klausytojai rinkėjų teisėmis dar pasidomėjo P. Auštrevičiaus požiūriu į referendumą dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo, į tautiečius kolegas Europos Parlamente, į Lietuvos pasienyje kelius blokuojančius lenkų ūkininkus ir kitas Lietuvai aktualias problemas tarptautinėje plotmėje. Įdomus pokalbis užsitęsė, ir tik vienas klausimas nesulaukė visiškai aiškaus atsakymo: o kokie iššūkiai laukia mūsų 2025-2029 metų kadencijoje?
Birutė Pečiulevičiūtė
Autorės nuotraukos