Kalendorius

MAY   2025
EB_MINICAL_MONDAY EB_MINICAL_TUESDAY EB_MINICAL_WEDNESDAY EB_MINICAL_THURSDAY EB_MINICAL_FRIDAY EB_MINICAL_SATURDAY EB_MINICAL_SUNDAY
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Naujienų prenumerata

ACY_I_AGREE_TERMS
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Kalendorius

MAY   2025
EB_MINICAL_MONDAY EB_MINICAL_TUESDAY EB_MINICAL_WEDNESDAY EB_MINICAL_THURSDAY EB_MINICAL_FRIDAY EB_MINICAL_SATURDAY EB_MINICAL_SUNDAY
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 „Mano sveikata – mano teisė“

Tai 2024 metų PSO šūkis

Balandžio 7-oji – pasaulinė sveikatos diena, kuri paskelbta todėl, kad visi atkreiptume dėmesį į savo sveikatą. Sveikata turime rūpintis kasdien, nesvarbu kiek tau metų, tačiau dažniausiai pradedame stebėti savo organizmo pokyčius tik pradėję gerokai vyresnių žmonių amžių.

24 04 08 PSO S

Tačiau organizmo pokyčius galima reguliuoti patiems ir pritaikyti pagal amžių, sveikatos būvį ir turimas lėšas. Ypač atidesni turi būti vyresni žmonės, kurių kasmet vis daugėja. Bene daugiausia dėmesio privaloma skirti mitybai. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nurodymu reikia vartoti maistingą, įvairų, dažniau augalinės kilmės nei gyvulinės kilmės maistą; kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų ar bulvių; kelis kartus per dieną vartoti įvairių, pageidautina šviežių vietinių daržovių ir vaisių (nors 400 g per dieną); išlaikyti normalų kūno svorį (KMI 18,5–25); mažinti riebalų vartojimą; gyvulinius riebalus, keisti augaliniais aliejais ir minkštais margarinais; riebią mėsą ir mėsos produktus keisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimis, paukštiena ar liesa mėsa; vartoti liesą pieną, liesus ir nesūrius pieno produktus (rūgpienį, kefyrą, jogurtą, varškę, sūrį); rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus; rečiau vartoti rafinuotą cukrų, saldžius gėrimus, saldumynus; valgyti reguliariai; gerti pakankamai skysčių, ypač vandens, kasdien aktyviai judėti.

Beje, PSO Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių pirmųjų šalių pasaulyje, gavusių tokį sertifikatą. Jis taip pat suteiktas Danijai, Lenkijai, Saudo Arabijai ir Tailandui. Šis sertifikatas suteiktas trejiems metams ir patvirtina, kad šalies rinkoje esančiuose maisto produktuose užtikrinamas ne didesnis nei leidžiamas pramoniniu būdu pagamintų vadinamųjų transriebalų kiekis.

Neatsitiktinai transriebalai dar vadinami „riebalais žudikais“ – patekę į organizmą jie mažina kraujagyslių sienelių pralaidumą, todėl vartojami ilgą laiką gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, nutukimą, padidinti miokardo infarkto ir antrojo tipo cukrinio diabeto riziką. Jų galima rasti daugelyje maisto produktų – sukietinti aliejai yra naudojami konditeriniuose riebaluose, glaistuose, kepiniuose, sausainiuose, saldainiuose, pyraguose, bulvių traškučiuose, konservuotose sriubose, šaldytose picose, spurgose.

Gerėjančios gyvenimo sąlygos, technologinis progresas sudaro sąlygas žmonėms mažiau judėti. Fizinis neaktyvumas tapo pasaulinės visuomenės sveikatos problema. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl fizinio aktyvumo stokos kasmet pasaulyje miršta apie 3,2 milijonai žmonių, daugelyje Europos šalių daugiau nei pusė gyventojų turi antsvorį, o apie 20-30 procentų jų – nutukimą. Lietuvoje nuo 1994 iki 2010 metų antsvorio paplitimas tarp vyrų padidėjo nuo 47 proc. iki 60 proc., o nutukimo – nuo 10 proc. iki 19 proc. Antsvorio ir nutukimo paplitimas tarp moterų nepasikeitė. 2010 m. antsvoris nustatytas pusei, o nutukimas – penktadaliui moterų.

Fizinis pasyvumas yra vienas pagrindinių nepriklausomų lėtinių neužkrečiamųjų ligų rizikos veiksnių. Tyrimais įrodyta, jog fizinis pasyvumas yra ankstyvojo mirtingumo, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, II tipo cukrinio diabeto, osteoporozės, kai kurių vėžio formų (gimdos, prostatos, gaubtinės žarnos) ligų rizikos veiksnys. Dėl fizinio aktyvumo stokos sumažėja žmogaus darbingumas, gyvybingumas, prastėja nuotaika, blogėja centrinės nervų sistemos veikla.

Jau daug metų Sveikos gyvensenos fakultetas du kartus per metus organizuojama senjorų sveikatos patikrinimus dėl griuvimų. Suprantama, kad vyresnių žmonių kaulai silpnėja, retėja, vystosi raumenų silpnumas, sutrinka pusiausvyra bei eisena. Dažnai žmogus netyčia užkliūva už akmenuko ar plytelės krašto ir pargriūva. Pasekmės neretai būna skaudžios. Medikų nuomone, labai svarbu stiprinti ir mankštinti kojų raumenis. Todėl puiki mankšta gegužės viduryje laukia mūsų gražiausiame Vingio parke.

Pirmiausia, nuoširdžiausi sveikinimai Pasaulio sveikatos dienos proga. Tegul šį pavasarį pražysta ne tik Žemė, tegul žydi mūsų gyvenimas, šypsosi saulė ir dalina visiems po žiupsnelį gerumo ir sveikatos.

Kviečiame visus trečiojo amžiaus universitetų klausytojus ir Vilniaus kolegijos studentus gegužės 15 dieną atvykti į Vingio parką ir dalyvauti PSO dienos minėjime. Bus tikrai linksma ir įdomu. Išalkusius tradiciškai vaišinsime grikių koše.

Pagal interneto informaciją parengė Viktorija Montvilienė, Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė

Kontaktai

MEDARDO ČOBOTO TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETAS
Studentų g. 39, 209a kab.
08106 Vilnius

I-IV nuo 11 iki 13 val., tel. 8 676 21 601

www.mctau.lt

El.p.

Įm. kodas 191904279
Sąsk. Nr. LT83 7290 0990 1557 6176

Žemėlapis