Kaip sukviesti klausytojus į Trečiojo amžiaus universitetą? Kaip rasti lektorius? Kaip organizuoti veiklą? Iš kur gauti lėšų? Kur rasti patalpų? Kas ir ko mokosi MČTAU? Kodėl vyresnio amžiaus žmonėms reikia trečiojo amžiaus universiteto? Tokie ir panašūs klausimai antradienį skambėjo Medardo Čoboto universitete, kur viešėjo delegacija iš Latvijos.
Kaimynuose iki šiol dar nebuvo tokios vyresnio amžiaus žmonių institucijos, norima įkurti, domimasi patirtimi.
Darugiškai ir šiltai MČTAU rektorės dr. Zitos Žebrauskienės sutiktos viešnios smalsiai dairėsi MČTAU koridoriuose ir auditorijose. Daug ko parodyti ir papasakoti turėjo Tautodailės fakulteto dekanė Henrika Ivancienė. MČTAU koridorius puošia įvairūs klausytojų kūriniai. Dar daugiau kūrybos „lobių“, liudijančių fakulteto klausytojų darbštumą ir išradingumą, dekanė atskleidė auditorijoje. Viešnios ne tik dairėsi po lentynas ir į auditorijos sienas puošiančius darbus, klausinėjo, bet ir fotografavo, džiaugdamosi atrastomis idėjomis. Susipažinusios su užsienio kursų klausytojais, pokalbiui pasinaudojo anglų kalbos žiniomis, dėstytojos klausinėjo apie kursų metodiką. Smalsumo apie kasdienines treniruotes, specialistų paskaitas, užsiėmimus ir šventes svečiams netrūko ir susitikus auditorijoje su Sveikatos fakulteto dekane Viktorija Montviliene. Fakultetas - sportiškiausias ir sveikiausias universitete, pristatydama dekanę sakė MČTAU rektorė. Apie Turizmo fakulteto veiklą ir naujausių kelionių įspūdžius mielai svečiams papasakojo fakulteto prodekanė Albina Varanauskienė. O baigiamajam mokslo metų susitikimui susirinkę Psichologijos fakulteto klausytojai svečius sutiko su savo laisvalaikio užsiėmimų darbais ir apdovanojo laimės linkinčiais angeliukais. Apie fakulteto veiklą nuoširdžiai papasakojo dekanė Danguolė Kasperavičienė.
Rektorate susėdus prie kavos puodelio, pokalbiams temų netrūko: MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė papasakojo apie Nacionalionę TAU asociaciją, kitų trečiojo amžiaus universitetų patirtis ir MČTAU veiklos ypatumus, atsakė į praktiškus klausimus apie patalpas, pinigus ir savanorystę.
Viešnios atvyko iš skirtingų Latvijos miestų ir atstovauja skirtingoms visuomeninėms organizacijoms. Jas suvienijo projektas „Trečiojo amžiaus universitetų tinklo sukūrimas Latvijoje siekiant didinti vyresniosios kartos visuomenės socialinę gerovę ir saugumą". Agita Pleiko, šio projekto koordinatorė, ji taip pat vadovauja nevyriausybinei organizacijai „Vidusdaugavas NVO centras“, kuri ir koordinuoja projekto įgyvendinimą. Agita ne tik papasakojo apie patirties paieškas Lenkijoje, Portugalijoje, bet ir pristatė kitų organizacijų – Kuldigos, Ikskile senjorų mokyklų, Livanu nevyriausybinės organizacijos „Baltas namas“, Rygos senjorų aljanso atstoves. Tatjana Azamatova, projekto vyresnioji ekspertė, Kraslavos miesto "Senjorų mokyklos" steigėja, Latvijos universiteto doktorantūros programos vyresnioji švietimo ir socialinių reikalų tyrėja. Tatjana 2015 metais įkūrė pirmąją Latvijoje "Senjorų mokyklą".
Pažintis visapusiškai naudinga, apsikeista ne tik dovanomis, bet ir idėjomis apie tolimesnį bendradarbiavimą.
Į MČTAU viešnias iš Latvijos atlydėjo Neformaliojo suaugusiųjų švietimo Tarybos narė, "Senjorų pasaulis" mentorė Regina Dovidavičiūtė. Svečiai ne tik dairėsi Vilniuje. Latvijos "Senjorų mokyklų“ ir kitų vyresnių suaugusiųjų organizacijų nariai lankysis Panevėžio, Trakų, Kauno miesto trečiojo amžiaus universitetuose, domėsis organizacijos "Senjorų pasaulis" veikla, susipažins su Vilniaus visuomenės sveikatos centro "Socialinio recepto" veiklomis, dalyvaus paskaitoje "Vyresniųjų suaugusiųjų švietimas Lietuvoje".
Lilija Smalakienė
Autorės nuotraukos