Tarp MČTAU klausytojų projekto „Žvelk giliau“ Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva nėra negirdėta. Juo labiau, kad vienas iš projekto psichikos sveikatos koordinatorių yra MČTAU prorektorius Gediminas Dalinkevičius. Praėjusiais metais surengtuose ambasadoriaus mokymuose dalyvavo nemažas būrys klausytojų. Šiemet į projektą jungiasi nauji žmonės.
Su psichikos sveikatos koordinatoriumi po ambasadorių mokymų (iš kairės) Vida Kalkiene, Rozalija Kimelytė- Šlapšinskaitė ir Aldona Beloborodovienė. Autorės nuotrauka
Praėjusią savaitę susitikime su grupe Psichologijos fakulteto klausytojų kalbėtasi ir apie iniciatyvos „Žvelk giliau“ pradžią, kitų šalių patirtį bei patirtį, kurią jau sukaupė praėjusiais metais dalyvavę projekte. Psichikos sveikatos sunkumų patiria daug žmonių, kuriuos pažįstame, su kuriais bendraujame ar dirbame. Psichikos sveikatos ambasadorius – žmogus, kuris dalijasi savo patirtimi apie psichikos sveikatos sunkumus savo arba savo artimųjų gyvenime. Šie žmonės siekia keisti kitų požiūrį į psichikos sveikatos sutrikimus, skatinti pozityvias nuostatas ir elgesį juos patiriančių žmonių bei jų artimųjų atžvilgiu. Aiškintasi, kokie ambasadoriaus įsipareigojimai, kokie gali kilti sunkumai ir iššūkiai, kokie bendravimo metodai paveikiausi.
Mūsų amžiaus žmonės kupini gyvenimiškos patirties. Atmintis saugo patirtus išgyvenimus, kuriuos lėmė ir ne tik asmeniniai pasirinkimai, bet ir istoriniai įvykiai šalyje ir pasaulyje, vienaip ar kitaip pasukę gyvenimą. Kai kurių išgyvenimų priežastys slypi ir visuomenės kultūrinėse tradicijose. Kalbėtasi apie tai, nes svarbu suprasti, kas turi įtakos psichologinei būsenai, kas kelia baimes ar nerimą. Pasidalinta ne tik asmeninėmis patirtimis, nagrinėtos konkrečios situacijos. Kiekvienas ambasadorius turi savo ypatingų išgyvenimų, kuriais pasidalinus galima padėti kitam.
Aldona kalbėjo apie savo jautrius išgyvenimus po inkstų transplantacijos. Kaip tai pakeitė jos požiūrį į gyvenimą, į žmones, atsirado noras gyventi, džiaugtis kiekviena diena. Pagrindinė žinutė - liga gali paliesti kiekvieną iš mūsų, todėl pasikalbėkime šeimoje apie organų donorystę, tada bus išgelbėta daugiau žmonių. Skaudūs Rozalijos išgyvenimai išgirdus vėžio diagnozę. Ir patirtis, kaip tvarkytis su užplūdusiomis emocijomis, kur ir kaip ieškoti atsvaros, pastiprinimo. Išgyvenimai ieškant kelio iš slegiančio nerimo, yra realios, stiprinančios ir įkvepiančios temos pokalbiams.
Kalbėjimas apie psichikos sveikatos sunkumus įrodo, kad su jais susiduria įvairūs žmonės, nepaisant jų amžiaus, išsilavinimo ar statuso. Dalijimasis psichikos sveikatos ambasadoriui yra galimybė įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, būti išgirstam bei padėti kitiems geriau suprasti savo būseną.
Lilija Smalakienė
Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
www.zvelkgiliau.lt