Nacionalinės Trečiojo amžiaus universitetų (NTAU) asociacijos prezidentė bei MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė ir NTAU asociacijos vykdantysis direktorius bei MČTAU prorektorius Gediminas Dalinkevičius liepos 17 dieną dalyvavo Seimo narės Silvos Lengvinienės surengtoje spaudos konferencijoje „Vyresnio amžiaus žmonių politikos pagrindų įstatymas. Kaip jis didins šalies gyventojų socialinę įtrauktį ir aktyvumą?“
Spaudos konferencijoje buvo aptariamas projektas, kuris įtrauktas į liepos 18 dienos Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę.
Per spaudos konferenciją Seimo narė ir šio įstatymo darbo grupės vadovė dr. S. Lengvinienė sakė, kad darbo grupė Vyresnio amžiaus žmonių politikos pagrindų įstatymą parengė kiek ilgiau nei per metus, o rengiant dalyvavo ir pozicijos, ir opozicijos atstovai, buvo sinergija skirtingų interesų grupių. Ji priminė, kad Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda per savo metinį pranešimą pažymėjo tokio įstatymo reikalingumą. „Tai dar vienas pavyzdys, rodantis, kad šis įstatymas yra labai svarbus ir reikalingas“, - teigė Seimo narė.
Idėja rengti tokį įstatymą kilo svarstant Lietuvos trečiojo amžiaus universitetų statuso apibrėžimą. Seimo narė ir darbo grupės vadovė S. Lengvinienė sakė, kad rengiant dokumentą buvo siekiama turėti vieną ir veikiantį, o nedulkantį stalčiuje įstatymą. Įregistruotu įstatymo projektu siekiama pradėti formuoti vyresnio amžiaus žmonių politiką, diegti visuomenėje supratimą, kad vyresnio amžiaus žmonės, įgyvendindami savo poreikius, negali ir toliau būti „prašytojais“ ar „remiamaisiais“. Dokumento projekte kalbama ir apie būtinybę keisti visuomenės vertybines nuostatas, apie pozityvių santykių kultūrą, orientuotą į vyresnio amžiaus žmones, puoselėjant teigiamą jų įvaizdį visuomenėje.
Spaudos konferencijoje kalbėję Seimo nariai dr. Vilija Targamadzė, Kęstutis Vilkauskas bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Horizontalios politikos ir projektų valdymo grupės vyriausiasis patarėjas Steponas Kulbauskas, remdamiesi įvairiomis studijomis, įvardino poreikį sudaryti sąlygas oriam, aktyviam ir sveikam senėjimui, užtikrinti galimybes senjorams dalyvauti ekonominiame, kultūriniame gyvenime, stiprinti socialinę įtrauktį, skatinti jų dalyvavimą su jais susijusių sprendimų priėmime. Įstatymu planuojama įpareigoti valstybės ir savivaldybių institucijas skatinti vyresnio amžiaus žmonių dalyvavimą visuomenės, bendruomenės gyvenime, pagalbos sau iniciatyvose. Įstatymas nustatys darbo su vyresnio amžiaus žmonėmis ypatumus, principus, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vaidmenį, patariamąsias institucijas, vyresnio amžiaus žmonių organizacijų ir su vyresnio amžiaus žmonėmis dirbančių organizacijų kompetenciją formuojant ir įgyvendinant vyresnio amžiaus žmonių politiką.
Rengiant dokumentą dalyvavęs NTAU asociacijos vykdantysis direktorius bei MČTAU prorektorius G. Dalinkevičius sakė, kad įstatymas turėtų spręsti vis didėjančios vyresnio amžiaus žmonių grupės ne tik egzistencinius klausimus. Vyresnių žmonių poreikiai išmėtyti įvairių įstatymų eilutėse, šis įstatymas bus vienijantis vyresnio amžiaus žmonių politikos pagrindų strateginiu dokumentu.
NTAU asociacijos prezidentė ir MČTAU rektorė Z. Žebrauskienė sakė atstovaujanti 54 šalies TAU, kurie vienija per 14 tūkstančių aktyvių senjorų, ir patikino radusi įstatymo projekte jos išsakytų minčių. Priimtas įstatymas bus atspirties taškas trečiojo amžiaus universitetų veiklai.
Lilija Smalakienė
Vaizdo įrašo stopkadrai