Projektas „Vamzdis, politika ir senjorai“
Projekto tikslas
Supažindinti pagyvenusius žmones (senjorus) ir jaunimą (moksleivius) su moderniuoju, šiuolaikiniu ir konceptualiuoju menu, atkreipiant projekto dalyvių dėmesį į šiuolaikinio meno sąsajas su politika. Sukelti diskusijas tarp senjorų ir moksleivių apie šiuolaikinio meno reikšmę visuomenei, padėti senjorams geriau jaustis modernėjančioje visuomenėje.
Projekto uždaviniai
1. Projekto dalyvių parinkimas, įgyvendinimo plano sudarymas. - Projekto vykdymo komandos (aktyvistų) suformavimas iš aktyvių MČTAU klausytojų, - Rajoninio (periferinio) TAU (toliau – rajonas X) ir to rajono gimnazijos parinkimas, dalyvauti projekte. (Numatoma kviesti 10-15 senjorų ir 10-15 mokinių kartu su mokytojais). - Projekto veiklų, laikų, finansų ir kitų klausimų derinimas tarp projekto dalyvių. Parinkti Šakių TAU ir Šakių „Žiburio“ gimnazija“.
2. „Provokacijos“ vykdymas. Projekto vykdymo pradžioje bus atliktos „provokacijos“, kad senjorams ir moksleiviams kiltų kuo daugiau klausimų/kritikos apie šiuolaikinį, modernų, konceptualųjį meną. Šiuo tikslu: MČTAU senjorai (daugiau, negu aktyvistų grupė) aplankys skulptūras, pastatytas 2009 m. Vilniui būnant Europos kultūros sostine: Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arką“ (kam reikalingas šitas vamzdis?), Mindaugo Navako „Dviaukštį“, Roberto Antinio „Puskalnį“. Senjorus lydės kvalifikuotas šiuolaikinio meno atstovas. Bus ieškoma galimybių pakviesti vieną iš skulptūrų autorių. (Autoriai atsisakė komentuoti savo kūrinius). MČTAU senjorų aktyvistų grupės ekskursija į Europos parką, skulptūrų apžiūra ir analizė dalyvaujant meno specialistui. Pasidalinimas įspūdžiais prie kavos puodelio Europos parko kavinėje. Šakių rajono senjorų, moksleivių ir mokytojų ekskursija į Vilnių, skulptūrų prie Neries (tų pačių, kurias lankė/lankys ir MČTAU senjorai) ir Europos parko lankymas, lydint kvalifikuotam šiuolaikinio meno specialistui.
3. Paskaitų ciklas MČTAU senjorams ir galbūt virtualiai - visiems Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos (toliau NTAUA) nariams apie modernųjį, šiuolaikinį ir konceptualųjį meną. Trys (3) paskaitos vienoje iš MČTAU auditorijų bus skirtos: bendrai projekto/temos apžvalgai, moderniajam ir šiuolaikiniam menui, konceptualiajam menui. Paskaitose fiziškai dalyvaus MČTAU įvairių fakultetų klausytojai iš Vilniaus ir Vilniaus rajono. Kiekvienoje paskaitoje bus ne mažiau, kaip 50 klausytojų. Apie lektorių, paskaitų laiką ir vietą bus iš anksto skelbiama MČTAU ir NTAUA interneto svetainėse. Į paskaitas (derinant su ekskursijomis po Vilnių) bus kviečiami atvykti ir kitų Lietuvos rajonų ir miestų Trečiojo amžiaus universitetų (TAU) senjorai. Informacija apie paskaitas dalinsimės su Vilniaus kolegijos studentais.
4. Baigiamasis projekto renginys – Konferencija/diskusija „Konceptualizmas – intelektualinis procesas, kuriame dalyvauja ir žiūrovas“. Dalyvauja: Vilniaus (MČTAU) senjorai, Šakių rajono TAU senjorai ir moksleiviai su mokytojais, Studentai (Vilniaus kolegija). Preliminari konferencijos darbotvarkė: 1. Konceptualiojo meno žinovo įžanginis pranešimas, 2. Senjorų, moksleivių ir studentų pasisakymai, 3. Neformalus konferencijos dalyvių bendravimas prie kavos 4. Bendras senjorų ir moksleivių koncertas arba protmūšis.
Visa projekto trukmė: 2024 01 02 – 2024 12 30. 1.Projekto pradžia. Laikas – 2024 m. vasaris. 2. „Provokacijos“. Laikas – 2024 m. kovas – balandis. 3. Paskaitų ciklas MČTAU senjorams apie modernųjį, šiuolaikinį ir konceptualųjį meną. Laikas - 2024 m. bėgyje (balandžio, gegužės, spalio mėn.) 4.Baigiamasis projekto renginys renginys – Konferencija/Diskusija „Konceptualizmas – intelektualinis procesas, kuriame dalyvauja ir žiūrovas“. Preliminari konferencijos darbotvarkė: 1. Konceptualiojo meno žinovo įžanginis pranešimas, 2. Senjorų, moksleivių ir studentų pasisakymai, 3. Neformalus konferencijos dalyvių bendravimas prie kavos 4. Bendras senjorų ir moksleivių koncertas arba protmūšis. – 2024 m. lapkritis. 5. Ataskaitos ruošimas ir pateikimas 2024 m. gruodis.
Projekto įgyvendinimo vieta
Kontaktiniu būdu - Vilnius ir vienas iš nutolusių Lietuvos rajonų.
Projekto tikslinė auditorija
Pagyvenę žmonės - 65 plius, senjorai. Gimnazijos moksleiviai ir mokytojai.
Projekto numatomas dalyvių ir žiūrovų skaičius
300 dalyvių/žiūrovų kontaktiniu būdu.
***
Projektas “MČTAU institucinių gebėjimų stiprinimas 2024 m.”
Projekto tikslas
Sustiprinti MČTAU institucinius gebėjimus bei pagerinti teikiamų paslaugų kokybę.
Kodėl reikia tokio projekto?
Lietuvoje penktadalis visų senjorų, Darbo ir socialinių tyrimų instituto atlikto tyrimo duomenimis, norėtų turėti galimybių dalyvauti visuomeninėje, politinėje veikloje, nevyriausybinių organizacijų, bendruomenių, klubų veiklose, tačiau tam jiems trūksta specifinių kompetencijų, žinių ir įgūdžių, įgalinančių veiksmingą interesų atstovavimą bei bendradarbiavimą su politikos formuotojais ir įgyvendintojais. Prie šios globalios problemos sprendimo siekia prisidėti Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetas (toliau – MČTAU), kuris teikia neformalaus suaugusiųjų švietimo paslaugas, tenkina vyresniųjų suaugusiųjų norą tobulėti, įgyti naujų žinių ir įgūdžių. Tai senjoruas įgalintų sėkmingai prisitaikyti kintančioje aplinkoje, būti aktyviais ir kiek galima ilgiau išlikti savarankiškais.
Turime patirties
2022 m. įgyvendinome Nevyriausybinių organizacijų fondo finansuojamą projektą „MČTAU institucinių gebėjimų stiprinimas“. Parengti MČTAU įstatai ir reglamentas, kurie buvo patvirtinti MČTAU įgaliotinių susirinkime. Taip pat buvo parengtas ir parvirtintas MČTAU 2023-2028 strateginis planas, kurio nuostatas siekiam įgyvendinti.
Projektas skirtas:
-
Stiprinti savanorių mokymų organizatorių ir universiteto vadovų vadybines kompetencijas;
-
Parengti MČTAU komunikacijos strategiją, atnaujinti interneto svetainę;
-
Pagerinti MČTAU teikiamų paslaugų kokybę parengiant keturias naujas mokymo programas.
Kas bus padaryta?
1. Planuojami mokymai MČTAU fakultetų dekanams ir prodekanams, kurie yra pagrindiniai vyresniojo amžiaus asmenų neformaliojo švietimo ir tęstinio mokymosi organizatoriai. Numatoma:
-
Paskaita: Lietuvos ateities vizija 2025 m. apie vyresnio amžiaus žmonių mokymą; Europos suaugusiųjų švietimo asociacijos Manifestas dėl suaugusiųjų mokymosi 21 šimtmetyje
-
Praktiniai užsiėmimai: Viso gyvenimo mokymosi ypatumai; Pagrindinės ES numatytos suaugusio žmogaus kompetencijos ir jų reikšmė; Sidabrinės ekonomikos ypatumai; Inovatyvūs sprendimai vyresnio amžiaus žmonių mokyme: nuo žaidimų iki dirbtinio intelekto.
2. MČTAU savanorių komunikacijos kompetencijų tobulinimui numatyta organizuoti MČTAU savanorių universiteto bei fakultetų vadovų mokymus ir praktinius užsiėmimus, Planuojama:
-
Paskaita: Komunikacijos svarba universitete, Efektyvi komunikacija, konfliktinių situacijų valdymas; Lengvai suprantama kalba – kaip paprasčiau (susi)kalbėti?“,
-
Praktiniai užsiėmimai: MČTAU komunikacijos ir viešųjų ryšių strategijos projekto parengimas
3. MČTAU interneto svetainės prieinamumo didinimui planuojama kompleksinį svetainės patobulinimas - svetainės dizaino pakeitimas, turinio atnaujinimas, bei perkėlimas į naują turinio valdymo sistemą.
4. Naujų mokymo programų sukūrimas bei MČTAU klausytojų mokymai.
Vadovaudamiesi klausytojų mokymosi poreikių apklausa, planuojame parengti 4 nurodytas kaip aktualiausios naujas mokymo programas: Sveikatingumo, Psichologijos, Kompiuterinio raštingumo ir Krašto pažinimo temomis. Apmokyti 200 dalyvių.
Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija