Nedažnai vienoje vietoje galima išvysti tiek šventiškai pasipuošusių, pakiliai nusiteikusių, tiesiog švytinčių senjorų. Paskutinį lapkričio šeštadienį Lietuvos edukologijos universiteto aktų salėje nuo pat ryto šurmuliavo žmonės, pasirinkę aktyvų kelią į senatvę, pasiryžę senti laimingi ir likimo jiems atseikėtus metus praleisti su daina. Čia vyko Medardo Čoboto Trečiojo amžiaus universiteto (MČTAU) surengtas I-asis senjorų chorų ir ansamblių festivalis. Pasak šio festivalio kuratorės MČTAU rektorės dr. Zitos Žebrauskienės, į šį renginį atvyko vienuolika chorų ir ansamblių iš visos Lietuvos. Dar prieš prasidedant festivaliui rektorė kalbėjo: „Šie metai yra pagyvenusių žmonių aktyvinimo ir solidarumo metai, todėl juos norime užbaigti festivaliu „Jei daina širdy – esame jauni“. Norime pabūti kartu, pabendrauti“.
Senjorų festivalio organizatorė, MČTAU Muzikos fakulteto dekanė Lilijana Zarankienė, paklausta, kaip kilo mintis surengti tokį renginį, papasakojo, jog pirmasis tarptautinis senjorų festivalis–konkursas praėjusiais metais įvyko Marijampolėje, jame dalyvavo tik ansambliai ir solistai, o į šį festivalį įsiliejo ir chorai. Dekanė įsitikinusi, kad tokie senjorų festivaliai reikalingi, kad ateityje panašių renginių bus daugiau. L.Zarankienė, dar vykstant paskutiniosioms kolektyvų repeticijoms, kalbėjo: „Džiaugiamės, kad į mūsų kvietimą atsiliepė tiek daug kolektyvų, kad visi noriai sutiko pabūti kartu, pabendrauti, pamuzikuoti, netgi pasimokyti vieni kitų dainų, dainavimo stiliaus, manierų. Juk mokytis niekada nevėlu“.
Dauguma į I–ąjį senjorų festivalį atvykusių kolektyvų dar jauni, neseniai susibūrę, bet, pasak L.Zarankienės, šauniai dainuoja, yra gerai pasiruošę, nes turi entuziastingus, atsidavusius, profesionalius vadovus. Seniausiai susikūręs – MČTAU muzikos fakulteto moterų choras „Varsa“. Šis ir kiti kolektyvai koncertuoja senjorų universiteto renginiuose bei kituose susibūrimuose – daina visur reikalinga.
Atidarydama festivalį MČTAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė atkreipė dėmesį, kokį svarbų vaidmenį kiekvieno iš mūsų ir visos tautos gyvenime turi daina. Daina mus lydi nuo pat lopšio, ji palengvino mūsų žemdirbių triūsą, sunkią partizanų ir tremtinių dalią, visus mus sutelkė per dainuojančiąją revoliuciją. „Šiandien skelbiame revoliuciją savo senatvei, šiandien mes pradedame dainos festivalį. Ir kaip tai gražu! Su daina ir gyvenimas kitaip eina, su daina – ir nuotaika kita“– kalbėjo Z. Žebrauskienė.
Festivalio dalyvius pasveikino Danutės Zabukienės vadovaujamas vokiečių bendruomenės ansamblis. Po to į sceną vienas po kito kilo visi festivalio dalyviai. Ne visų kolektyvų sceninė patirtis buvo vienoda, gal ne visų dainos nuskambėjo darniai, bet kiekvienas kolektyvas spinduliavo tokią šviesą, tokią šilumą, tokią meilę dainai ir gyvenimui, kad tiesiog neįmanoma vienus išskirti, o kitų nepaminėti. Todėl nors trumpai – apie kiekvieną festivalio kolektyvą.
MČTAU Muzikos fakulteto moterų choras „Varsa“ susikūrė 1997 metų rudenį. Nuo pat susikūrimo iki 2010 metų šiam chorui vadovavo jo įkūrėja chorvedė Adelė Petrošiūtė. Dabar chorui vadovauja Muzikos fakulteto dekanė Lilijana Zarankienė. 2012 metų kovo mėnesį chorui suteiktas „Varsos” vardas. Šis moterų choras yra koncertavęs Punsko lietuviams, dalyvavo Pasaulinės pagyvenusių žmonių dienos renginiuose, Europos šventėje V. Kudirkos aikštėje, kasmet koncertuoja MČTAU mokslo metų atidarymo renginiuose, su koncertais lankėsi Marijampolėje, Visagine, kituose miestuose. Šventiškai pasipuošusios, besišypsančios „Varsos” choristės atliko A. Pranulio dainą „Tu Lietuva” ir dvi lietuvių liaudies dainas – „Prisimink” ir „Kai ateis vakarai”.
Vos prieš metus susikūrusiam LSP „Bočiai” Kretingos bendrijos mišriam vokaliniam ansambliui „Žemyna” vadovauja Vladislovas Auškalnis. Pakalbintas prieš renginį ansamblio vadovas juokavo: „Mes esame jauni, bet ne savo amžiumi – kolektyve septyniasdešimtmečiai – o širdimi”. Ansamblis vis dar ieškojimų kelyje, neapsisprendžia, ką geriau dainuoti – liaudies dainas ar popsą. Kretingiškiai dažniausiai koncertuoja Žemaičių regiono bočiams, savo miesto renginiuose. Tiesa, teko koncertuoti ir ne bočiams – per rinkiminę kompaniją „Žemyna” koncertavo vienos partijos kvietimu. „Bet mums svarbiausia ne politika, o daina, nes tik ji mus vienija” – kalbėjo Vladislovas Auškalnis. Koncerto metu kretingiškių ansamblis atliko Z. Veličkienės „Mūsų metai”, R. Poderio „Bobų vasara” ir P.Šmikelio „O, Žemaitija”.
Telšių TAU vokalinis ansamblis „Alegorija” susikūrė prieš dešimtmetį, jam vadovauja Daiva Lingienė. Kaip teigia pačios ansamblio dalyvės, jos domisi ne tik daina, bet mokosi kalbų, sportuoja. „Alegorija” atliko J. Elekšio „Telšių šokis”, rusų liaudies dainą „Oi, širdele” ir vokiečių dainą „Visada sekmadieniais”. Pastaroji daina nuskambėjo vokiečių kalba.
Į sceną pakilo jūros spalvos šalikėliais pasidabinusios Klaipėdos TAU moterų vokalinio ansamblio „Jūrainė” dalyvės. Prieš ketverius metus susikūręs ansamblis šiemet laimėjo III-iąją vietą Klaipėdos miesto Pagyvenusių žmonių asociacijos surengtame ansamblių konkurse. „Jūrainė” dalyvavo TAU dainos konkurse Marijampolėje bei Klaipėdos miesto kultūros skyriaus surengtame projekte „Poezijos puokštė dainų skambesy”. Moterų ansamblio „Jūrainė” seniūnė Regina Kazlauskienė papasakojo, kad kolektyvo narės ypač dėkingos ansamblio įkūrėjui Petrui Januškai, kuris šiam kolektyvui davė gerus vokalo pagrindus. Pasak jos, maestro įskiepijo ne tik meilę dainai, bet ir meilę tėvynei, išmokė dainuoti dainas poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais. Petras Januška su šiuo kolektyvu parengė apie 20 dainų. Dauguma dainų, pavyzdžiui, „Nepalik Lietuvos“, labai prasmingos, jausmingos. Vos prieš porą mėnesių moterų ansambliui pradėjo vadovauti Virginija Manšienė. Penkiolika ansamblio dalyvių ir anksčiau yra dainavusios. Jos atliko L. Abariaus „Viešpaties žingsniai”, A. Motuzos „Vėjas iš jūros”, L. Lee ir Z. Manners „Pensilvanijos polka”.
LSP „Bočiai” Utenos bendrijos mišrus vokalinis instrumentinis ansamblis gyvuoja jau dešimtmetį, yra koncertavęs įvairiuose kultūros renginiuose Vilniaus kongresų rūmuose, Siemens arenoje, taip pat koncertavo įvairiuose Lietuvos miestuose. Ansamblio dalyviai ne tik dalyvauja TAU paskaitose, bet kartu švenčia valstybines šventes, puoselėja etnokultūrą. Kolektyvo vadovė – Zita Kviklienė. Uteniškiai atliko lietuvių liaudies dainą „Aš iš rožių raudonųjų”, J. Matonio ir V. Damaševičiaus „Tylūs armonikos tonai” ir kolektyvo vadovės sukurtą polką „Uch”.
Visagino kultūros centro vokalinio dueto „Orfej” atlikti kūriniai – kazokų liaudies daina „Nad lesom”, A. Kovaliov „Belaja siren” ir L. Vasiliok „Galina” papirko savo nuoširdumu. Ši solistų vokalistų bendrija kuria koncertines programas ir muzikines pasakas, koncertavo ne tik Visagine, bet ir Ignalinoje, Vilniuje, Anykščiuose. Dueto vadovė ir koncertmeisterė Ana Tarakanova.
Rietavo TAU vokalinis ansamblis susikūrė 2011 metais, bet jau spėjo nemažai nuveikti – koncertavo Rietavo kultūros centre, Marijampolės dainų festivalyje, Oginskių kultūros muziejuje ir kituose renginiuose. Pasak ansamblio vadovės Vilmos Jokubauskaitės, visos dainininkės – tikros entuziastės, mylinčios dainą ir gerą muziką. Ansamblis atliko B. Gorbulskio „Oi motinėle“, A. Jegelevičiaus „Baltas lino gyvenimas“ ir žemaičių krašto dainą „Ir išdygo avietėlė“.
Jonavos TAU Menų fakulteto moterų vokalinis ansamblis susikūrė prieš porą metų. Jame dainuojančios moterys nėra profesionalios dainininkės, o tik dainos mylėtojos. Ansamblio vadovė ir koncertmeisterė Danutė Kasparavičienė tvirtina, kad visos kolektyvo narės aktyvios ir darbščios – mezga, daro įvairius rankdarbius, skaito knygas ir, žinoma, dainuoja. Ansamblis atliko savo vadovės dainas „Prašymas“, „Padovanok man mėnesieną“ ir „Noriu išsiliet“. Beje, daina „Prašymas“ yra tapęs neoficialiu Jonavos TAU himnu.
Turbūt nė vieno abejingo nepaliko Prienų TAU filialo solistės ir koncertmeisterės Violetos Ibianskytės atliktos dainos – M.Vaitkevičiaus „Lieptelis“, J. Kern „Prisiminimai“, V. Kernagio „Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj“. Meilę dainai ir gyvenimui teigianti solistė kalbėjo: „Visą gyvenimą myliu muziką. Dainos, tradicinis džiazas – mano sielos atgaiva. Tai padeda man nedejuoti, o skatina džiaugtis kiekviena akimirka ir neliūdėti“.
Marijampolės TAU moterų vokalinis ansamblis “Vaivorykštė” 2010 m. dalyvavo tarptautiniame senjorų chorų, ansamblių ir solistų festivalyje Varšuvoje, iš kur grįžo su aukščiausiu apdovanojimu. Šiemet ansamblis kartu su folkloro ansambliu „Eglė“ koncertavo Vokietijoje. Ansamblio vadovė Birutė Pavalkienė. „Vaivorykštės“ ansamblis atliko Dainavos krašto dainą „Dainų tiltai amžinieji“, M. Noviko „Sūduva“, V. Chiara „Ispanė“.
Kauno TAU moterų vokalinis ansamblis „Guboja“ susikūrė 2010 m. rudenį. Ansamblyje, kuriam vadovauja Aleksandra Danutė Žiedelienė, dainuoja įvairių specialybių moterys, bet didžiąją dalį sudaro pedagogės. Kolektyvas aktyviai dalyvauja Kauno miesto renginiuose. Prieš trejus metus Marijampolės TAU ansamblių konkurse laimėjo prizinę vietą. Ansamblietės atliko įsimenančią, jausmingą savo vadovės dainą „Rudens taku“, S.Paul „Laimingi laiko neskaičiuoja“ ir A. Bražinsko „Ąžuolais vainikuotas“.
Kai festivalio pabaigoje visi dalyviai nuoširdžiai užtraukė J. Tiškaus ir A. Saulyno dainą „Mes išliksim jauni“, tikrai buvo nesunku patikėti, kad dainą į savo širdį įsileidę žmonės, nepaisant jų garbaus amžiaus, yra jauni ir gražūs. Tokie renginiai dar labiau suburia, pakylėja virš pilkos kasdienybės, suteikia pilnatvės ir jėgų.
Jadvyga Miniotaitė